Van Laar verrast zichzelf met zege na twee operaties
EERBEEK – Hij had de maand vooraf amper kunnen trainen en stond met zijn mountainbike in een startveld vol met concurrenten met crossfietsen. Dat Erik van Laar afgelopen zondag ondanks toch de GOW-veldrit in Varsseveld won, had de amateur-renner uit Eerbeek dan ook niet verwacht. Hij reed, ondanks dat hij halfweg koers verstrikt raakte in een afzetlint, redelijk onbedreigd naar de zege in de wedstrijd die onderdeel was van het Achterhoeks Wielerspektakel. “Ik zat zelfs binnen een minuut van de kop van de elite-koers, die gelijk met ons waren gestart. Nee, het ging echt super goed”, vertelt de mountainbiker, die deze zomer sterk voor de dag kwam bij de Masters 30+, en onder andere vierde werd op het NK.
De afgelopen maand kon Van Laar twee keer tien dagen helemaal niet sporten. De reden: twee operaties, een aan z’n linker en een aan z’n rechteroog. “Ik heb aan aandoening aan mijn hoornvlies. Om het simpel te zeggen: m’n ogen veranderen langzaam van een gewone bal naar de vorm van een rugbybal. Pas sinds een jaar of vijf kan daar door middel van een operatie wat aan gedaan worden.”
Voor zijn operatie had Van Laar overigens nauwelijks last van zijn oogaandoening. “Ik zie meer dan negentig procent, en ik weet ook niet beter. Kwam er ook pas achter toen een keer mijn ogen waren getest. Mijn ogen zijn van de operatie nog niet helemaal hersteld, dat kan ook goed nog een half jaar duren. Ik zie nu iets minder, maar mocht van de dokter wel gewoon mountainbiken. Had er zondag ook niet veel last van. Alleen toen ik vermoeid raakte, merkte ik dat mijn zicht wat wazig werd.”
Dat weerhield hem er niet van om elke keer over een slootje heen te springen, daar waar zijn concurrenten op veldrijders voet aan de grond moesten zetten. “Ik weet niet of me dat nu zoveel winst opleverde, omdat je niet lang daarna toch van de fiets afmoest. Nee, ik maakte vooral het verschil in het vele draai en keerwerk.”

Van Laar schreef in 2010/2011 en 2011/2012 de Oost-Nederlandse wintercompetitie op zijn naam. In de GOW-competitie mag je op elk soort fiets starten. Omdat Van Laar door zijn operaties een paar wedstrijden heeft moeten missen, maakt hij dit seizoen geen kans meer om voor de derde keer het algemene klassement te winnen.
Hij heeft er geen probleem mee. Dat hij op een mountainbike een veldrit won, is misschien wel tekenend voor de twijfel waar de coureur zich in bevindt. “Eind jaren negentig en aan het begin van dit millennium heb ik op redelijk hoog niveau gemountainbiket, bij Stappenbelt (nu MPL-Specialized, red.). Door een rugblessure ben ik moeten stoppen en heb ik een paar jaar niks gedaan. In 2006 ben ik weer begonnen met fietsen, en dan met name crossen. Nog niet zo lang geleden ben ik ook weer serieus begonnen met mountainbiken. Dat dankzij de introductie van de 29er. Ik ben bijna twee meter lang. Die fietsen zijn voor mij, vanwege mijn rug, echt een uitkomst.”
Zijn terugkeer in de mountainbikewereld ging hem zo goed af, dat hij vanzelfsprekend ook in 2014 weer een goed seizoen wil draaien. “En dan weet ik niet of het verstandig is om de hele winter vol door te crossen. Ik denk dat ik nu nog toe ga werken naar het NK Veldrijden, begin januari. De afgelopen vier jaar ben ik in de top tien geëindigd. Dat zou ik graag nog een keer doen. En dan kan ik daarna wat rust pakken met het oog op de lente en zomer.”